logo  
ok ok ok ok ok ok ok ok
ÇOK OKUNANLAR

YORUMLAR
ikbal ablayı çok beğeniyorum.çok zor şeyler yaşa
şimdi nerde peki
iyi ki varsiniz allah sizden bin defa razi olsun h
esra erolu cok seviyorum o programda sadece esra
Gerçekten tüyler ürpertici bir vahşet.avrupanın

20-10-2014
  ok Ana Sayfa
  ok Gündem
  ok Bilge Kadın
  ok Edebiyat
  ok Eğitim
  ok Foto Galeri
  ok Kadın Haberleri
  ok Görmeden Geçme
  ok Sağlık
  ok Kadınlar Pazarı
  ok Medya
  ok Bugün ne pişirsem
  ok Gülümse
  ok Çocuk
  ok 5 M
  ok Düşünce
  ok Ev Hali
  ok Araştırmalar
  ok Müzik
  ok Kültür-Sanat
  ok Pratik Bilgiler
  ok Özel Dosyalar
  ok Röportaj

KADINHABER ÖZEL
Anadolu'ya Adını Veren Kadınlar Kitabı Çıktı
Halk edebiyatı uzmanı, araştırmacı-yazar Gülenay Pınarbaşı tarafından hazırlanan

VİDEOLAR
Gripin - Aşk Nereden Nereye
Gripin'in Romantik Şarkısı
Sus Be AğLama Gözüm ~ Hüseyin Turan
Hergün ağıt yakıp yürek kabartmış
Tüm Videolar

RÖPORTAJ
Yazar Gülenay Pınarbaşı: Anadolu'da kadının adı var
KADINLARIN, ANNELİK, EŞ VE GELİN ROLÜ İLE BAĞLANTILI SIKINTILARIN OLDUĞUNA DİKKA

ANKET
Canan Karatay yağların çok faydalı olduğunu söylüyor
Bence çok doğru
Herkes bir şey söylüyor . Kime inanacağız ?
Yağ bence kile yapar


Anket Sonuçları

TARİHTE BUGÜN

Çandar'dan Erdoğan'a Suriye soruları

Madem Erdoğan, 'rejim değişikliği'ni hedeflemeyen bir Amerikan bombardımanını yetersiz buluyor ve 'rejimin yıkılmasını' şart sayıyor; Obama, "Pekâlâ, size her türlü hava desteğini sağlayacağım. Girin ve bitirin işi" derse, 

GAZETECİLER.COM - Ortadoğuyu 1968'den beri kimi zaman eylemlerin içinden, kimi zaman ise gazeteci olarak dışarıdan fiilen izleyen Cengiz Çandar, bugün Radikal'deki köşesinde Suriye'de yaşanan süreci analiz etti.

"Madem Erdoğan, 'rejim değişikliği'ni hedeflemeyen bir Amerikan bombardımanını yetersiz buluyor ve 'rejimin yıkılmasını' şart sayıyor; Obama, "Pekâlâ, size her türlü hava desteğini sağlayacağım. Girin ve bitirin işi" derse, bu 'inisiyatifi almaya' hazır mı?" sorusuna yanıt arayan Çandar, Suriye'de ABD'nin sınırlı müdahale edecek olmasına tepki gösteren Başbakan Erdoğan'ın davranışını bekâra karı boşamak'a benzetti.

SURİYE VURULACAK GÖRÜLEN BU
Tam bir yıl önce 21 Ağustos'ta Suriye'de 'kimyasal silah kullanımı'nı 'kırmızı çizgi' ilan etmiş olan ABD Başkanı Obama açısından gelinen nokta, 'cevapsız bırakılamaz' bir gelişmedir ve ABD, tek başına da kalsa –ki, İngiliz parlamentosundaki oylamadan sonra, Fransa'dan başka ABD'nin yanında yer alacak bir 'operasyonel güç' gözükmüyor- Suriye rejimine 'vuracaktır.' Şimdilik, görünen bu.
OBAMA'NIN İPE UN SERMESİ MÜMKÜN DEĞİL
426'sı çocuk, 1429 kişinin ölümüyle sonuçlanmış bir 'kimyasal silah kullanımı'nda ABD'nin 'hiçbir şey yapmaması' ve gelişmeyi kuru bir 'kınamayla geçiştirmesi' gibi bir seçenek olamaz. Uluslararası ilişkiler adı verilen disiplinde, dünyanın 'tek süperdevleti'nin kendi 'kırmızı çizgisi'nin böylesine çiğnenmesi karşısında, başında Obama gibi Ortadoğu'da Amerikan askeri harekâtlarına gönülsüz bir başkan bulunsa bile, ipe un sermesi gibi seçenek söz konusu değildir.
ARZU EDİLMEYEN SONUÇLAR OLACAKTIR
Obama, 'sınırlı ve dar' bir tepki üzerinde çalıştığını ifade etti. Bu, ayrı bir dert. Başkan'ın en hararetli destekçileri bile, 'sınırlı' da olsa müdahalenin sonuçlarının 'sınırlı' tutulabileceği konusunda kuşku duyuyorlar. Bir dizi 'arzu edilmeyen sonucu' (unintended consequences) önleyecek yeterli bir plan var mı? Başşar, ya 'sınırlı' müdahale üzerine, sırf ABD'yi ve müttefiklerini madara etmek için, tekrar kimyasal silah kullanır ya da çatışma bir sefer başladığında, İsrail ve Lübnan'ı da içine alacak şekilde yayılırsa, ABD ne yapacaktır?
Nitekim, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de "Bir siyasi stratejiye bağlı olmadan girişilecek bir eylem sonuç getirmez" dedi haklı olarak. Bir yandan da 'kimyasal silah saldırısının cezasız ve cevapsız kalmamasından' yana.
OBAMA'NIN AÇMAZI İŞTE BU...
Obama'nın (ve aslında özel olarak Batı dünyasının; genel olarak tüm uluslararası sistemin) karşı karşıya bulunduğu 'açmaz' da zaten, bu ve burada.
Hem, Başşar Esad 'cezasız' kalmayacak. Kimyasal silah saldırısıyla yaptığı 'katliam'ın karşılığını bir şekilde görecek ama bir yandan da ağırlıklı olarak Tomahawk seyir füzeleriyle yürürlüğe konulacak olan Amerikan saldırısı, 100 binden fazla insanın hayatına mal olmuş ve tıkanmış haldeki Suriye 'iç savaşı'nın temel dinamiklerini değiştirmeyecek. Yani, 'rejim değişikliği' amacıyla yapılmayacak. 'Sınırlı' olacak.
Bir sürü 'bilinmeyen'i beraberinde getiren 'çok zor' bir 'karar' ile yüz yüze Obama.


ERDOĞAN'IN ÇIKIŞI BEKARA KARI BOŞAMAYA BENZİYOR
Hal buyken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Sınırlı bir müdahale bizi tatmin etmez. Kosova'daki gibi olmalı" çıkışı, tam anlamıyla 'bekâra karı boşama'ya benziyor.
Bir kere kurduğu 'Kosova analojisi' yanlış. Bosna ve Kosova örneklerini, bu köşede defalarca dile getirdim. Ancak bu iki örnek, ABD ve müttefiklerinin, bir anlamda 'Gönüllüler Koalisyonu'nun, BM Güvenlik Konseyi'nin Rusya tarafından bloke edilmesi durumunda, onun kararına tabi olmadan 'harekete geçme' örnekleri olarak anlam taşır. 2003 Irak Savaşı da böyledir. Bosna, Kosova, Irak, ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi dışında başını çektiği askeri harekâtların örnekleridir. (...)


SURİYE'DE HEM İÇ SAVAŞ VAR HEM DE BÖLGENİN MEZHEP ÇATIŞMASI
Suriye, apayrı bir coğrafya, apayrı bir yapı. Orada, ülke bir tür 'iç savaş' yaşıyor, fiilen parçalanmış, genel anlamda bir askeri denge oluşmuş, ülkenin bazı bölümleri muhalif güçlerin elinde ve rejimin o bölgeleri geri kazanması imkânsıza yakın; buna karşılık, muhalif güçlerin ise rejimi bulunduğu noktalardan –başta başkent Şam- sökmesi de bir o kadar güç.
Daha da önemlisi, Suriye, Suriyeli güçlerin 'iç savaş alanı' olmaktan çıkmış, bölge çapında 'mezhep çatışmasının sahnesi'ne bürünmüş bir manzarada. Bir tarafta Şii İran ve Lübnan'daki vurucu gücü Hizbullah, diğer tarafta Suudi Arabistan ve Körfez'in –başta Katar- finanse ettiği, silah sağladığı ama genellikle el-Kaide çizgisindeki en vurucu Sünni örgütlerin 'karşılıklı hesaplaşma sahası' olan bir Suriye'den söz etmekteyiz.
Dahası, birkaç çatışma katmanı daha Suriye'de üst üste geliyor: İran-İsrail, Arap-İsrail, Kürt-Arap, adı konmamış şekilde Türkiye-İran, Rusya ve diğer Batılılar, vs.
Böyle bir 'sahne'de Soğuk Savaş'ın kapanışını temsil eder şekilde, 20. yüzyıl sonunda Balkanlar'da mümkün olan, apayrı 'parametreler'in ortaya çıktığı 21. yüzyıl Ortadoğusu'nda sergilenemez. Yani, Suriye, iki ayı aşkın bir süre ABD bombardımanı altında bulundurulamaz. 'Rejim değişikliği' bu yolla gelmez.


SURİYE'DE REJİM DEĞİŞİRSE SAVAŞ İSRAİL, TÜRKİYE, İRAN'A YAYILIR
Neden mi? Çünkü, bu yöntem ile uzayacak bir savaş, 'Suriye sahnesi'yle sınırlı kalmaz, en başta Lübnan ve İsrail'e, bu arada Türkiye'ye, Irak'a ve hatta İran'a yaygınlaştırılır. Bölgede tam da bunun için hareket halinde bulunan çok sayıda 'devlet olmayan aktörler' mevcut. An-Nusra'dan Hizbullah'a, Hamas'tan Şebbiha'ya kadar uzanan...
O yüzden, Tayyip Erdoğan'ın, Obama'nın 'sınırlı harekât tasarısı'na yönelik "24 saatte uğra-çekil; bu olmaz. Aslolan rejimi zayıf düşürmek veya rejimi şu anda artık bu işi bırakma noktasına getirmektir. Çünkü bırakma noktasına geldiği zaman Suriye Ulusal Koalisyonu ister istemez devreye girecektir veya Suriye Ulusal Koalisyonu arkasında bir güç bulacak ve halk kendisi duruma el koyacaktır..." sözleri pek anlam taşımıyor (...)


VARSAYALIM ESAD YIKILDI

Varsayalım ki, Başşar Esad bugün yıkıldı; Tayyip Erdoğan'ın onun yerini alabilirmiş gibi düşündüğü bir 'Suriye Ulusal Koalisyonu' şu an için –maalesef- yok.
"Halk kendisi duruma el koyar" gibisinden laflar, kulağa hoş geliyor ama herhangi bir gerçekliğe işaret etmiyor.


TSK SURİYE'YE GİRMEYE HAZIR MI?
Aklımıza gelmişken soralım: Madem, Tayyip Erdoğan, 'rejim değişikliği'ni hedeflemeyen bir Amerikan füze ve uçak bombardımanını yetersiz buluyor ve 'rejimin yıkılmasını' şart sayıyor; Obama, bunun üzerine, "Pekâlâ, size her türlü hava desteğini sağlayacağım. Girin ve bitirin işi" derse, Tayyip Erdoğan, bu 'inisiyatifi almaya' hazır mı? TSK, hazır mı?
Zira, eğer Türkiye, artık Tayyip Erdoğan'ın defalarca vurguladığı sözleriyle 'Onun-bunun sözüyle hareket eden değil, bölgede kendisi düzen kuran bir ülke' konumuna gelmişse, bu soruların cevabının 'evet' olması gerekmez mi?
Cevap ne? 'Evet' mi, 'Hayır' mı?2013-09-01 16:25:13


Arkadaşına gönder

Yorum ekleyin
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
4 artı 7 = *spam koruması
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

Son 10 yazı... Tüm yazılara ulaşmak için...
sesli köşe oynat / durdur sesli köşe
henüz yok
 

ARAMA

YAZARLAR
Gülenay Pınarbaşı
Siyasetin kapısı kadınlara açıksa neden bu kadar az kadın aday var?
Kadın Koalisyonu, yerel seçimlerde kadın adaylar ve kadınları teşvik edici çalış
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci)
BEYAZ HALKALAR
Ülkü Selvi Uslu
SABA MAKAMINDA GÜNLERİM
  Neler de yazacakmışım size buralarda… Eh işte, “Neyim değil ne ol
Şebnem Güler Karacan
Bir kadın gazetecinin kıskançlığı ve Zehra D&
Elif Çakır röportaj yapmış, Gezi olaylarında saldırıya uğrayan Zehra D ile&helli
Betül Köroğlu
CEVİZLİ KADAYIF
İşte size dışı çıtır çıtır içi yumuşacık kadayıf tarifi. Yaz aylarında yanına be
Ayla Agabegüm
HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİR
Kardeş sınıf projesi başlatılmalı!
Selcan YILDIRICI
Özgür nesiller yetiştirmeliyiz.
Çocuklarımızı büyütürken onları korumak, kollamak, karınlarını doyurmak, sıcak b
Selen GENÇ
Vicdanlar Nerede?
Bayram öncesi, Atlas Yardım Derneği’nin “Bayramda Bir Çocuk Giydir&r
Jale Kerimol Johnson
Eşlerimizi dışlayarak evliliğimize ne yapıyoruz?
Vedat Bilgiç
Anadolu'nun Ermiş Kadınları, Toplumun Şuuraltı Mirasına Işık Tutuyor
Tüm Yazarlar

KONUK YAZARLAR
Tüm Konuk Yazarlar

İLANLAR
Tüm İlanlar

LİNKLER
İş Sağlığı ve Güvenliği Şirketi-ANKA OSGB
Şebnem Güler Karacan'ın Web sitesi
Haydi Gezelim Gezi Klübü
Tüm Linkler


E-mail
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | Gizlilik Şartları
www.kadinhaberleri.com'un her hakkı saklıdır.
Site Üretim-