logo  
ok ok ok ok ok ok ok ok
ÇOK OKUNANLAR

YORUMLAR
biz artık bu kadından bıktık lays artık başka bi
dans güzeldir ya ...
Harika olmus neslihani cok severim allah herkese o
Harika olmus inanin bana beni anlatmis bende hay
bir film ancak bu kadar yanlış yorumlanabilir. y

20-12-2014
  ok Ana Sayfa
  ok Gündem
  ok Bilge Kadın
  ok Edebiyat
  ok Eğitim
  ok Foto Galeri
  ok Kadın Haberleri
  ok Görmeden Geçme
  ok Sağlık
  ok Kadınlar Pazarı
  ok Medya
  ok Bugün ne pişirsem
  ok Gülümse
  ok Çocuk
  ok 5 M
  ok Düşünce
  ok Ev Hali
  ok Araştırmalar
  ok Müzik
  ok Kültür-Sanat
  ok Pratik Bilgiler
  ok Özel Dosyalar
  ok Röportaj

KADINHABER ÖZEL
Kadın Gazeteciler, Düzce'de önce Hanımlar Lokali Açılışına Katıldılar sonra Rafting Yaptılar
Düzce Belediyesi ünlü gazeteci ve yazarları Düzce’ye getirdi. Türkiye&rsqu

VİDEOLAR
Cesaria Evora Besame Mucho
Besame Muchoyu en güzel söyleyen bir kadın vokal...
Erdem Beyazıt-Sana Bana Vatanıma Şiiri
Okuyan: Recep Tayyip Erdoğan
Tüm Videolar

RÖPORTAJ
Haluk Levent Neden komünist kalmak istiyor?
ZENGİN ADAM, PARASI OLAN ADAM DEĞİL

ANKET
Eşinizle sık sık kavga eder misiniz ?
Hayır.En son ne zaman kavga ettiğimi bile hatırlamıyorum.
Evet, her gün bir sebep çıkıyor ve kavga ediyoruz.
Ara sıra
Hiç belli olmuyor. Olmadık şeyden kapışıyoruz.


Anket Sonuçları

TARİHTE BUGÜN

Uğur Aslan eşiyle evlendiği için memnun mu?

Kimileri evlilik programlarının zararlarından bahsederken, Uğur Aslan evlilik programı yaptığı için cennete gideceğini düşünüyor. Eşiyle ilgili mi? Bakın onunla ilgili neler söylemiş

Dünün yardım gönüllüsü bugünün çöp çatanı Uğur Arslan, yaptığı programa o kadar kendini kaptırmış ki program ekibinin komple cennete gideceğini düşünüyor. Hatta bunun için hadisleri referans gösteriyor.
 

Arslan, "ideal eşi bulmanın 100 yolu” ve “boşanmayı önlemenin 100 yolu” diye iki kitap yazmaya başlamış.

Reyting uğruna ekrana çıkardıkları konuklarla nasıl anlaşma yaptıkları canlı yayında deşifre olan Arslan ile yapılar röportaj:

Bugüne kadar kaç kişiyi evlendirdiniz?

 
Tahmini 250 çift evlendi. Program dördüncü yıla girdi, 250 çift yani 500 kişi evlendi.

Deniz Feneri yardım programından sonra evlilik programına geçişin nasıl oldu?
Aslında çok yabancı değildim evlilik formatına. Deniz Feneri’ne o dönemde geçim sıkıntısı nedeniyle evlenemeyen gençler başvuruyordu. Onların evlerini döşüyorduk ve evlendiriyorduk. Hatta kız istediğimiz bile oldu. Evlilik programına geçiş biraz tesadüf oldu. 4 yıl önceki şartlar da bunu gerektirdi. Çünkü hep işin temeline bakarım. İki insanı birbiriyle evlendirmek nedir? Nasıl bir iştir? Hayırlı bir iştir. Benin anneannem ve annem hep şöyle derdi; “3 çifti evlendiren cennete gidermiş.”

Siz cenneti garantilediniz o zaman…

 
250 çifti evlendirdik herhalde komple ekip olarak gideriz. İki genci evlendirmenin hayırlı olduğuna dair birçok hadis de var. Bu işin biraz manevi yanı... İşin bir de popüler, magazin kısmı var ki bu işler çok ilgi çekiyor artık. Başladığımda bu işin bu kadar ilgi çekeceğini beklemiyordum. Her geçen gün inanılmaz bir şekilde izleyicisi de artıyor.

EVLİLİK PROGRAMLARI, BİR TÜR EVLİLİK YOLU HALİNE GELDİ

Başvurularda da her yıl artış var mı?

 
Tabii artıyor. Show TV’de de yılbaşında başlayacak ve 4 büyük kanalın 4 tane evlilik programı olacak. Artık televizyonda eş bulmak halkın gözünde legal hale gelmeye başladı. Artık anneler çocuklarını evlendirmek için ellerinden tutup bize getiriyorlar. Bizim programımızın bir kuralı var. 21 yaşından küçük olanları annesiz veya babasız kabul etmiyoruz. 65 yaş üstünü de yine evlatsız kabul etmiyoruz. Çünkü çok yaşlı olanlar sağlıklı karar veremeyebilir. Ruh sağlığı yerinde olamayabilir. Dolayısıyla bu tür programlar bir evlilik yolu haline geldi.

Müracaat edenlerin ortak özellikleri nedir?
 

Bir kere müracaat edenlerin hep zayıf taraflarını inceliyorum. En zayıf tarafları yalnızlık. Onlara ön ayak olabilecek, baş göz edecek ne bir akrabaları ne de bir komşuları var. Ortak özellikleri kalabalıklar içinde yalnız olmaları. Ayrıca maddi açıdan biraz daha zayıf kesimin insanları. Bir yuva kurmak istiyorlar ama bir kişinin maaşını daha eve girmesiyle daha rahat geçinebileceklerini düşünen insanlar çoğu. Sonra bir şekilde eşinden ayrılanlar. Alkolden, şiddetten ya da diğer nedenlerden eşinden ayrılmış olup da tekrar başında bir eş olmadan yaşayamayacağını düşünen, çocuklarıyla sokakta kalma korkusu olan ev kadınları. Aslına bakarsanız daha ziyada maddi ve manevi açıdan çok da rahat hayatı olmayan, bir takım problemlerle boğuşan insanlar başvuruyor.

TÜRKİYE’DE EVLENEN ÇİFTLERİN ÜÇTE BİRİ İLK BEŞ YIL İÇİNDE BOŞANIYOR

 
Evlilik kararı veren her çifti evlendiriyor musunuz?
Bazen çok hızlı karar veren çiftler oluyor. Bir günde anlaşıyorlar ve üçüncü günde evlenmeye karar veriyorlar. Kamera arkasında da; “Acele etmeyin, biraz birbiriniz tanıyın, ailelerinizi tanıyın” diye ikna ettiğimiz oluyor. Ama bazen de ne yazık ki bu ilk görüşte aşk denen şey ekranda, canlı yayında da oluyor ve insanlar üç günde evlenmeye karar veriyorlar. Tabii bu biraz bizi tedirgin ediyor. Aşkın gözü kördür derler ya çok hızlı karar verildiğinde insanlar birbirlerinin hatalarını göremeyebiliyor. Evlendikten sonra aşk bitmeye başlayınca insanlar birbirlerini daha iyi tanıyor. O zaman sorunlar ortaya çıktığında ayrılık getirir diye korkuyoruz. O nedenle uyardıklarımız ve sanki elimizde olmayan nedenlerden dolayı onların düğünlerini erteliyor gibi yaptığımız çiftler oluyor.

Siz frene basıyorsunuz…

 
Evet. Ben bu 250 çiftin en az üçte birinin boşanmasını bekliyorum. İstatistiklere göre Türkiye’de evlenen çiftlerin üçte biri ilk 5 yıl içinde boşanıyor.

EVLENMEK İÇİN EKRANA ÇIKANLARIN SOSYAL CESARETLERİ ÇOK FAZLA

Ekrana çıkıp evlenmek isteyenlerin psikolojilerini nasıl buluyorsun?

 
Psikolojilerinin bozuk olduğunu düşünmüyorum. Ama bu insanların sosyal cesaretlerinin fazla olduğunu düşünüyorum. Toplum içinde her şeyini anlatacak, konuşacak, tüm Türkiye’ye evlenmek istediğini ilan edebilecek kadar fazla cesaretli insanlar olduğunu düşünüyorum.” Ben olsam bu kadar cesur olabilir miydim?” diye bazen ben bile kendime soruyorum. Onları çok cesur buluyorum. Psikolojik açıdan bu bir eksiklik midir? Ona bir şey diyemeyeceğim. Ama toplum içinde her şeylerini konuşmakta bir sakınca görmeyen insanlar.


KADIN GÜZELSE DAHA ÇOK İZLENİYOR

Seçim yaparken kriterleriniz nelerdir? Muhakkak reytingi düşünüyorsunuzdur.
Güvenlik açısından ve izlenme oranı açısından kriterler var. Güvenlik açısından bir kere o kişinin resmen boşanmış olmasını kâğıtla görmek istiyorlar, sabıkasının olmadığına ve ruhsal sağlığının yerinde olduğuna dair bir takım belgeler isteniyor.

Bir de izlenme oranı açısından kriterler var. Bir kere tesettürlü olsun ya da olmasın kadın güzelse insanlar daha çok izliyorlar. Erkeklerde ağzı laf yapan, hoş sohbet, güler yüzlü, varlıklı ve karizmatik olanlar daha çok izleniyor. Varlıklı ve şehirli erkekler daha çok reyting alıyor. Mesela kırsal kesimden gelmiş ama ağzı çok iyi laf yapan, nüktedan, hoş sohbet ve yine varlıklı kişiler de çok izlenebiliyor. Dolayısıyla 4 yıldan bu yana her gün devam ettiği için insanların ilgi çekme profillerini de seçebiliyorsunuz. Ve işte o çektikleri ilgiye göre de o kadar çok talipleri oluyor onların. Çok izlenenin çok talibi vardır.

Size çıkan çift başka bir evlilik programına gidiyor mu? Evlilik programları arasında bir sirkülasyon var mı?
Bu evlilik programlarının müdavimleri var. Bunlar program program geziyorlar. Toplasanız belki de 20 kişidir. Ama bir hafta bu programa, bir hafta o programa geziyorlar. Aslında ben bu müdavimleri almaya çok taraftar değilim. Ama bazen bizde de başka programlar da oluyor. Başka programa çıkmış sonra gelip bizde de şanslarını deniyorlar. Orayı denedim olmadı belki kısmetim bu kapıdadır diye geliyorlar.

ARTIK ÖZEL HAYATIMDA DA EVLENDİRMEYE BAŞLADIM

Program dışında özel hayatında da çöpçatanlık yapıyor musun?
Özel hayatımda ben o işlerden kaçardım ama evlilik programına başladıktan sonra artık özel hayatımda da evlendirmeye başladım. Mesela arkadaşlarım gelip, “Ben televizyona çıkmam ama beni de bir evlendir. İşim var çalışıyorum, programa gelemem beni evlendir diyenler” oluyor. En son benim saçımı yapan, beni programa hazırlayan kuaförümü evlendirdim.

Evlilik programı sunan sunucuların evliliklerine gelmek istiyorum. Evli misin?
Ben 8 yıldır evliyim ve biri 5 biri de 2 yaşında iki çocuğum var.

YASTIK DEĞİŞİR AMA KADER DEĞİŞMEZ

Evlilik programı yapman evliliğini etkiledi mi?

 
Programı yapmaya başladıktan sonra evliliğime dört elle sarıldım doğrusu. Çünkü programda aldığım çok önemli dersler oldu. Atalarımızın; “Yastık değişir ama kader değişmez” diye çok enteresan bir lafı vardır. 3 – 4 kere evlenen insanlar var. Mesela öyle ki kadın 4 kere evlenmiş 4’ünde de kocası alkolik çıkıyor. Mesela 3 kere evlenmiş 3’ünden de şiddet görmüş. İki kere boşanmış ikisi de kayınvalidesi yüzünden gibi. Aslında bu biraz insanın kendi özellikleriyle de ilgilidir. Siz kimseniz ve neyseniz bir şekilde onu buluyorsunuz. Bir elmanın öbür yarısı dersiniz ya aslında aynı öbür yarıyı buluyorsunuz. Çünkü o çekici geliyor size.

İKİNCİ EVLİLİKLERİN YÜZDE 85’İ BİRİNCİDEN KISA SÜRÜYOR

Bu program sayesinde öğrendiğim bir şey daha var.


Bizde; “Gelen gideni aratır” diye bir söz vardır. Ne yazık ki hiçbir zaman ikinci eş birinciden daha iyi olmuyor. İkinci evliliklerin yüzde 85’i birinciden kısa sürüyor. Sonra hemen 3’üncü arayışına geçiyor. Ve bu işin sonu gelmiyor. Gidebildiği yere kadar gidiyor. Dolayısıyla birinci evliliği çok iyi seçip, iyi bir evlilik yapıp ve onun için elinizden geldiği kadar mücadele etmek en doğru olanı. Ben 4 yıllık evlilik programından bu sonucu çıkardım. “Bu biter, boşanıp bir daha evlenirim” düşüncesi sonu olamayan bir düşünce.

Doğru eşi bulduğuna inanıyor musun?

Kimse dört dörtlük değildir. İnsanlar evlilikte karşılarına eşlerinden daha iyisinin çıkmayacağını düşünmeliler. Evlendikten sonra kendime; “Keşke eşimle değil de şu kadınla evlenseydim dediğim oldu mu?” diye soruyorum. Eşimle evlendikten sonra, 8 yılda keşke şu kadınla evlenseydim dediğim biri çıkmadı. Bunu çıkarmamakta biraz da fayda var. Bu insanın elinde olan bir şey.

AŞK BİTEBİLEN BİR ŞEYDİR

Evliliğin aşkı öldürdüğüne inanıyor musun?


Evet. Aşk evlilikleri de 3 ay ila 3 yıl arasında bitiyor. O yüzden evliliği sadece aşka dayandırmamak çok önemli. Aşkın yanında başka dayanaklar da bulmak gerekiyor. Bu belki birlikte kurulmuş bir iş, sevgi, saygı, çocuk ya da çocuklar olabilir. Evliliğinizi ayakta tutacak bir takım farklı destekler, dayanaklar da olmalı. Çünkü aşk bitebilen bir şeydir. İlk evlendiğinizde “karıcığım ya da kocacığım sana aşığımın” yerini 3 yıl sonra “seni çok seviyorum veya senin şu tarzına, özelliğin hayranım” sözü almalı.

Evlilikte keramet vardır derler ya. Evliliğin sana keramet getirdiğine inanıyor musun?


Bir kere evlenmeden önce meğerse ben hiç para biriktirememişim ve hiç mal sahibi olamamışım. Bunu öğrendim. Para biriktirmeye, bir şeyler almaya, borca girebilme cesaretine insan evlendikten sonra kavuşuyor. Bir de çoluk çocuğa karışırsanız geleceğe yönelik düşünmeye başlıyorsunuz. Evlenene kadar insan biraz daha günü birlik yaşıyor. Ama evlendikten sonra yarınları düşünme ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Partneriniz Songül Karlı boşandı. Tekrar evliliği düşünüyor mu?


Evet, Songül Hanım şu anda bekâr. Geçtiğimiz yıl ayrıldı. Bence tekrar evlenmeli çünkü aile yaşantısını seven biri. O da programlarda ikinci evliliklerin birinciden de kısa sürdüğünü gördü. O arada insanın biraz düşünüp, kendi içine, derinliğine doğru biraz yolculuk etmesi gerekiyor. Hayattan beklentilerini iyice bir gözden geçirmeli. Daha sonra ikinci evlilik kararını vermesi gerekiyor. Sanıyorum Songül Hanım her ne kadar istese de ikinci evlilikten korkuyor diye düşünüyorum.

BİZDE YAŞ İLERLEDİKÇE KISKANÇLIK ARTIYOR


Kıskanç bir erkek misin?


İlk evlendiğimde kıskanç değildim. Fakat ilginç bir şekilde her geçen yıl kıskançlık dozumun arttığını hissettim. Normalde insan başta kıskanç olur ama bende kıskançlık artıyor. Babamda da bu böyle. Babam 60 yaşına geldi ama benden daha kıskanç. Bu artık bizim ailede mi böyle yoksa erkeklerin genel tavrı mı? Bizde yaş ilerledikçe kıskançlık artıyor.

Bence genetik sizinki… Çünkü erkekler genellikle evliliklerinin ilk yıllarında kıskanırlar. O güven oturduktan sonra çok kıskanmazlar.
Belki başlarda aidiyet duygusu yani bu benim eşim duygusu daha az oluyor. Birlikte yaşadıkça ve yıllar geçtikçe o aidiyet duygusu arttığı ve artık ayrılmaz bir parça haline geldiğiniz için belki daha çok sahiplenme ve daha çok kıskanma ortaya çıkıyor diye düşündüm. Kendimi böyle analiz ettim.


Haber72010-12-30 22:15:41


Arkadaşına gönder

Yorum ekleyin
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
3 artı 3 = *spam koruması
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 28 Bütün yorumlar...
ŞEMS 2012-07-31 14:19:09 - 
DOĞRULUĞU İYİ BİLEN BİR KUL NE YAPARSA YAPSIN HİÇ BİR ZAMAN KENDİNİ CENNETE LAYIK BİLMEZ. PEYGAMBERİMİZ BİLE BİR GUNDE DEFALARCA HİÇ BİR GÜNAHI YOK AMA YİNEDE TÖVBE EDERMİŞ,ANCAK KENDİNİ BEN PEYGAMBERİM CENNETLİYİM DÜŞÜNMEZKEN BİLE BUNU SİZ NASIL SÖYLERSİNİZ? BEN KENDİ-KENDİME UTANIRKEN BUNU DÜŞÜNMEYE SİZ BU CÜMLEYİ HERKESİN OĞRENE BİLECEĞİ ŞEKİLDE NASIL SÖYLERSİNİZ ANLAYA BİLMİYORUM.

2012-03-22 11:07:12 - 
demekki para hırsı insanın ahlakını değiştiriyormuş başı kıçı açık bir proğram size hiç yakışmıyor yazık.lütfen eski halinize dönön belki o zaman cenneti hak etmeyi düşünürsünüz

2012-03-15 14:12:10 - 
İNSANLAR ÇARESİZLİKTEN EVLENMEYİ DÜŞÜNÜYOR ASLINDA 'EVLİLİK' DEĞİLDE 'ÇARESİZLER' DİYE BİR PROĞRAM YAPSANIZ DAHA ÇOK REYTİNG ALIRSINIZ VE PROĞRAM SONSUZA KADAR DEVAM EDER.


Son 10 yazı... Tüm yazılara ulaşmak için...
sesli köşe oynat / durdur sesli köşe
henüz yok
 

ARAMA

YAZARLAR
Gülenay Pınarbaşı
FELLİNİ’NİN ROMASI MI ANTİK ROMA MI?
“Marx, Weber ve benzeri düşünürlerin kurumsallaştırdığı şekliyle ‘Or
Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci)
BEYAZ HALKALAR
Ülkü Selvi Uslu
SABA MAKAMINDA GÜNLERİM
  Neler de yazacakmışım size buralarda… Eh işte, “Neyim değil ne ol
Şebnem Güler Karacan
Bir kadın gazetecinin kıskançlığı ve Zehra D&
Elif Çakır röportaj yapmış, Gezi olaylarında saldırıya uğrayan Zehra D ile&helli
Betül Köroğlu
CEVİZLİ KADAYIF
İşte size dışı çıtır çıtır içi yumuşacık kadayıf tarifi. Yaz aylarında yanına be
Ayla Agabegüm
HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİR
Kardeş sınıf projesi başlatılmalı!
Selcan YILDIRICI
Özgür nesiller yetiştirmeliyiz.
Çocuklarımızı büyütürken onları korumak, kollamak, karınlarını doyurmak, sıcak b
Selen GENÇ
Vicdanlar Nerede?
Bayram öncesi, Atlas Yardım Derneği’nin “Bayramda Bir Çocuk Giydir&r
Jale Kerimol Johnson
Eşlerimizi dışlayarak evliliğimize ne yapıyoruz?
Vedat Bilgiç
Anadolu'nun Ermiş Kadınları, Toplumun Şuuraltı Mirasına Işık Tutuyor
Tüm Yazarlar

KONUK YAZARLAR
Tüm Konuk Yazarlar

İLANLAR
Tüm İlanlar

LİNKLER
Skyturk
Vatan
Tüm Linkler


E-mail
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | Gizlilik Şartları
www.kadinhaberleri.com'un her hakkı saklıdır.
Site Üretim-